Zgłoszenie kolizji drogowej – wszystko co musisz wiedzieć

Zgłoszenie szkody jest koniecznym warunkiem otrzymania odszkodowania. Jak zgłosić szkodę? Cała procedura jest bardzo złożona i zależy od ubezpieczyciela do którego chcesz zgłosić szkodę. Zanim przystąpisz do kompletowania dokumentów sprawdź czego wymaga dany ubezpieczyciel i podążaj za jego wytycznymi. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posługują się własnym wzorem zgłoszenia szkody. Pamiętaj aby podejść do tematu skrupulatnie, przejrzyj dokumenty kilkakrotnie tak by uniknąć zwrotu zgłoszenia szkody i niepotrzebnych nerwów.

Jaki jest czas na zgłoszenie szkody?

W myśl litery prawa oraz zgodnie z artykułem 819 § 1 kodeksu cywilnego, zarówno poszkodowany jak i sprawca ma aż 3 lata na zgłoszenie szkody (termin na zgłoszenie szkody w przypadku szkód osobowych to nawet 20 lat, ale tylko wtedy gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa). Zachęcamy jednak do jak najszybszego zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. W innym przypadku ubezpieczyciel może potrącić Twoje odszkodowanie o tzw. przyczynienie się do powiększenia wielkości szkody.

Jeśli nie zgłosiłeś jeszcze swojej szkody ponieważ nie wiesz jak to zrobić lub masz pytania odnośnie całego procesu zgłoszenia szkody skorzystaj z darmowej pomocy naszych Doradców Odszkodowawczych!

Dlaczego nie warto zawierać ugody z ubezpieczycielem?

Podpisanie ugody z Towarzystwem ubezpieczeniowym nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w momencie gdy nie upewnisz się czy ubezpieczyciel poprawnie rozliczył Twoją szkodę.

W przypadku ugody dotyczącej odszkodowania (np. z OC sprawcy), ubezpieczyciel godzi się na szybkie zakończenie sprawy pod warunkiem, że poszkodowany obniży wartość swoich roszczeń i zrezygnuje z dochodzenia wyższego odszkodowania w przyszłości. I choć na początku kwota proponowana w ramach ugody wydaję się być korzystna, później okazuje się, że nie wystarcza na naprawę, jest za niska, a co gorsze w przypadku szkód osobowych nie wystarcza na kosztowne leczenie osób poszkodowanych.