Postępowanie po kolizji drogowej – krok po kroku

1. Upewnij się, czy nikt nie został ranny

Najważniejsze jest ludzkie życie i zdrowie, dlatego najpierw należy upewnić się, czy nikt z uczestników kolizji lub osób postronnych nie został ranny. Jeżeli, są osoby, które wymagają pomocy, to wezwij pogotowie ratunkowe lub zadzwoń pod numer 112, gdzie dyspozytor sam zadecyduje, jakie służby wysłać. Policję należy wezwać, gdy jest podejrzenie, że ktoś prowadził pod wpływem alkoholu (W naszym postępowaniu zakładamy, że nikt nie wymaga pomocy, ponieważ gdyby tak było, mówilibyśmy nie o kolizji, a o wypadku i postępowanie wyglądałoby inaczej).

2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Należy zabezpieczyć miejsce kolizji tak, aby jej uczestnicy byli bezpieczni, a pojazdy nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym. Pojazdy można przestawić w sytuacji kiedy są jezdne oraz zmiana ich położenia nie wpływa negatywnie na udowodnienie czyjeś winy bądź korelacji wypadku drogowego. Poniżej przedstawiamy różnice w zabezpieczaniu miejsca zdarzenia zależnie od tego, w jakim terenie ma ono miejsce. Omawiane usytuowanie pojazdów (tył / przód) jest przedstawione z perspektywy kierunku jazdy.

a) w terenie zabudowanym

  • w aucie, które jest z przodu włączamy światła awaryjne,
  • w aucie, które jest z tyłu również włączamy światła awaryjne (pozycyjne, gdy inne nie działają),
  • ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości 1 m za autem będącym z tyłu (lub na aucie ale max. do wysokości 1 m),

b) poza obszarem zabudowanym

  • w obydwu autach włączamy światła awaryjne (pozycyjne, gdy inne nie działają),
  • ustawiamy trójkąty ostrzegawcze w odległości 30 do 50 m od pojazdów z przodu oraz tyłu,

c) na autostradzie i drodze ekspresowej

  • w obydwu autach włączamy światła awaryjne (pozycyjne, gdy inne nie działają),
  • ustawiamy trójkąty ostrzegawcze w odległości 100 m od pojazdów na tym samym pasie ruchu (jeśli auto stoi na poboczu, to trójkąt ustawiamy na poboczu).

3. Spisz oświadczenie o zdarzeniu drogowym

Aby nie było nieścisłości co do przebiegu zdarzenia należy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub oświadczenie sprawcy kolizji, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Pobierz oświadczenie

4. Sfotografuj miejsce zdarzenia oraz uszkodzenia pojazdów

Odpowiednie udokumentowanie szkody może mieć wpływ na zasadność i wysokość odszkodowania, dlatego warto sfotografować miejsce zdarzenia, jak i uszkodzenia pojazdów.

Zobacz poradnik

5. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Szkodę należy zgłosić możliwie szybko, aby towarzystwo nie miało wątpliwości, które uszkodzenia powstały podczas szkody. W przypadku szkód AC, najlepiej jest zgłosić sprawę jeszcze tego samego dnia.