Ugoda z ubezpieczycielem a Twoje odszkodowanie

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną, należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy – to oczywiste. Jednak istnieje również inna – acz wcale nie taka korzystna –  droga, którą coraz częściej proponuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a mianowicie pójście na tzw. ugodę. Co to oznacza? Szybsze zakończenie sprawy i teoretycznie wyższą kwotę odszkodowania. Czy rzeczywiście tak jest? Niestety nie do końca. Zanim więc się na to zdecydujesz, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie ryzyko niesie ze sobą podpisanie ugody i dlaczego nie jest to dla Ciebie opłacalne rozwiązanie.

Czym jest ugoda z ubezpieczycielem?

W razie wypadku – jako osoba poszkodowana – masz prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Ponieważ jest to najczęściej długi proces oraz z powodu chęci wypłacenia mniejszej kwoty odszkodowania przez ubezpieczyciela, możesz usłyszeć propozycję podpisania tzw. ugody. Jest to umowa, na mocy której towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca poszkodowanemu określoną kwotę i przyjmuje on ją jako pełne zaspokojenie swoich roszczeń, zrzekając się jednocześnie dochodzenia w przyszłości jakichkolwiek dalszych świadczeń. To rozwiązanie może teoretycznie wydawać się dla Ciebie bardzo korzystne. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że na początku rozmów dotyczących ugody, towarzystwo ubezpieczeniowe zawyża kwotę świadczenia, przez co wydaje się, że dostaniesz więcej pieniędzy niż na tradycyjnej drodze. Po drugie ugoda oznacza szybsze rozwiązanie sprawy, a co za tym idzie – szybszą wypłatę świadczenia.

Pamiętaj jednak, że jako osoba poszkodowana i tak dostaniesz odszkodowanie – prędzej czy później – dlatego w tym przypadku nie warto się spieszyć i nie przystawać na warunki ubezpieczyciela nawet „wstępnie”, czyli przez telefon albo drogą mailową, ponieważ to zostanie już uznane za zawarcie ugody. Zakłady nie działają fair i wykorzystują niewiedzę innych, dlatego zawsze bądź czujny i nie podejmuj pochopnych decyzji.

Towarzystwo chce ugody praktycznie zawsze, gdy odszkodowanie, które Ci proponują jest zaniżone. Chcesz otrzymać wyższe odszkodowanie? Zgłoś się do nas i przejdź na stronę – Dopłaty do odszkodowań

Wady ugody

Choć na początku proponowana w ramach ugody kwota wydaje się być wyższa niż odszkodowanie w ramach tzw. uznania, musisz pamiętać, że w praktyce może się ona okazać jedynie silną sugestią wysuwaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Chodzi o to, by szybko załatwić sprawę, a ostatecznie wypłacić poszkodowanemu zaniżone odszkodowanie. Taka osoba traci na tym podwójnie, ponieważ nie dość, że jednorazowo otrzyma mniej pieniędzy, to jeszcze nie będzie mogła zgłosić żadnych roszczeń w przyszłości, a biorąc pod uwagę ewentualne uszczerbki na zdrowiu, które przecież nie zawsze ujawniają się od razu, podpisanie ugody jest bardzo ryzykownym posunięciem.

Ugoda jest rozwiązaniem korzystnym, ale tylko dla towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego przedstawiciel zawsze będzie do niej dążył. Musisz jednak wiedzieć, że jego działania mogą nie być takie oczywiste. Często możesz nawet nie mieć swiadomości, że zakład proponuje Ci podpisanie ugody, ponieważ używa innego terminu. Nie będąc tego świadomym, łatwo popełnić błąd. Z tych względów zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy naszej firmy, tym bardziej że bezpłatne pomagamy w procesie likwidacji szkody.

Konsekwencje podpisania ugody z ubezpieczycielem 

Zanim zdecydujesz się podpisać ugodę z ubezpieczycielem, dobrze się zastanów, czy będzie to dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Konsekwencje wybrania tej drogi są praktycznie nieodwracalne. Jeśli podpiszesz ugodę, musisz bowiem liczyć się z tym, że:

  • jej podważenie jest praktycznie niemożliwie, a więc uniemożliwia Ci dochodzenia swoich praw w przyszłości;
  • w tego rodzaju sytuacji powszechne jest wypłacanie zaniżonych odszkodowań, co jest zdecydowanie mniej opłacalne;
  • nawet jeśli w przyszłości pojawią się problemy zdrowotne, które będą konsekwencją wypadku, niemożliwe będzie dochodzenie dalszych roszczeń;
  • może i sprawa zostanie szybciej załatwiona, ale będzie to korzystniejsze raczej dla ubezpieczyciela niż dla osoby poszkodowanej.

Czy warto iść na ugodę?

Czasami warto podpisać ugodę z ubezpieczycielem, ale tylko w sytuacji, gdy zaproponowana przez towarzystwo kwota faktycznie oddaje zakres doznanej przez Ciebie krzywdy. Jednak są to sytuacje bardzo rzadkie. Aby ocenić, czy propozycja zakładu ubezpieczeń jest dla Ciebie korzystna i czy uwzględnia wszystkie należne Ci świadczenia odszkodowawcze, najlepiej jest oddać sprawę profesjonalnej firmie, takiej jak BEKER POLSKA, która rzetelnie i dokładnie przeanalizuje sprawę. Możesz też wybrać drogę sądową. Jest to opłacalne rozwiązanie, ponieważ cechuje się wnikliwym zbadaniem propozycji ubezpieczyciela oraz daje gwarancję zasądzenia sprawiedliwej i rzeczywistej kwoty odszkodowania, która będzie adekwatna do poniesionych przez Ciebie strat. Oczywiście pamiętaj, że nie masz żadnego obowiązku podpisywania takiej ugody i nie musisz przystać na proponowaną przez ubezpieczyciela kwotę. Nawet jeżeli jasno powiesz, że nie godzisz się na zaproponowaną kwotę towarzystwo wypłaci Ci pieniądze.

Co zatem zrobić?

Uczestnictwo w wypadku i jego przykre konsekwencje mogą sprawić, że odszkodowanie czy dochodzenie swoich praw w ogóle jest ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz jako osoba poszkodowana. Poza tym nie musisz znać się na wszystkim i mieć doświadczenie w kontaktach z zakładami ubezpieczeń. Dlatego jeśli miałeś wypadek, nie dokładaj sobie dodatkowego stresu, tylko skorzystaj z pomocy naszej firmy. Nasi doradcy pomogą Ci przejść przez skomplikowany dla Ciebie, ale prosty dla nich, proces wypłaty odszkodowania, przeanalizują proponowaną przez ubezpieczyciela ugodę i w razie czego będą walczyć o przyznanie należnych Ci świadczeń na drodze postępowania sądowego. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ już od pierwszych chwil po wypadku profesjonalna pomoc może mieć bardzo duży wpływ na ostateczny wynik postępowania odszkodowawczego.

Jak widzisz, podpisywanie ugody z ubezpieczycielem z wielu względów jest nieopłacalne i nie warto decydować się na ten krok. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają kwoty odszkodowań, ale na szczęście nie musisz samodzielnie dociekać swoich praw – możesz skorzystać z naszej fachowej pomocy.