Samochód zastępczy z OC sprawcy – najważniejsze informacje

Gdy zdarzy się nam stłuczka i jesteśmy zmuszeni oddać samochód do warsztatu, praktycznie zawsze należy nam się samochód zastępczy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy towarzystwo nie musi pokrywać kosztu auta zastępczego i dowiesz się o nich z tego artykułu.

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie auta zastępczego z OC sprawcy

W listopadzie 2011 roku Sąd Najwyższy uznał, że poszkodowanym należy się zwrot kosztu wynajmu auta zastępczego. Wcześniej poszkodowani w większości przypadków musieli pokrywać koszt wynajmu z własnej kieszeni. Warto zaznaczyć, że sama utrata możliwości korzystania z pojazdu nie upoważnia nas do ubiegania się o odszkodowanie. Szkodę majątkowo wedle prawa stanowi dopiero wynajęcie auta zastępczego, dlatego najpierw musimy ponieść ten wydatek, żeby ubezpieczyciel mógł zwrócić nam za niego pieniądze.

Przepisy mówią, że wydatki na auto zastępcze powinny być racjonalne i uzasadnione, a żeby lepiej to wyjaśnić, przytoczymy wyjaśnienie Rzecznika Finansowego dotyczące tego wyroku.

“Jeżeli poszkodowany wskutek czynu niedozwolonego utracił możliwość korzystania z rzeczy, nie posiadając innego, wolnego i nadającego się do wykorzystania pojazdu mechanicznego, wynajmie pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie, według stawki czynszu najmu obowiązującej na lokalnym rynku i będzie korzystał z przedmiotu najmu w okresie naprawy pojazdu mechanicznego lub w okresie niezbędnym do zakupu innego pojazdu, to koszty poniesione z powyższego z tytułu będą mogły być kwalifikowane jako wydatki celowe i ekonomicznie  uzasadnione.”

Żeby nie mieć potem problemów z odzyskaniem pieniędzy za wynajem auta, lepiej nie naginać rzeczywistości i nie wynajmować auta lepszej klasy niż nasze, ani na dłuższy okres niż jest to konieczne.

Kiedy przysługuje nam auto zastępcze?

Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu w sytuacji, gdy jego pojazd został zniszczony lub uszkodzony i musi znaleźć się w warsztacie. Nie jest ważne, czy masz dostęp do komunikacji miejskiej czy nie, jak również to, czy używasz samochodu, aby dojechać do pracy. Jeśli korzystasz z auta regularnie w innych celach niż zarobkowych, to również należy Ci się samochód zastępczy.

Masz świeżą szkodę? Uzyskaj bezpłatną pomoc w likwidacji szkody.

W jakich sytuacjach, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów?

  • posiadasz inne auto, z którego możesz swobodnie używać,
  • autem jeździsz na tyle rzadko, że jego wynajem na czas naprawy jest kosztem nieuzasadnionym,
  • chcesz wynająć auto w klasie wyższej niż Twój pojazd lub za znacznie wyższą stawkę niż średnia lokalna cena wynajmu,
  • towarzystwo ma wątpliwości, co do okoliczności zdarzenia, które rzucają cień na określenie sprawcy zdarzenia lub zasadności wypłaty odszkodowania.

Jakie są sposoby wynajmu auta zastępczego?

  • wypożyczalnia samochodów – kontaktujesz się z firmą, która wypożycza auta zastępcze i ta albo rozlicza się z Tobą, a Ty dopiero potem z towarzystwem, albo sama rozlicza się z ubezpieczycielem nie angażując Ciebie w ten proces,
  • warsztat naprawczy – niektóre warsztaty oferują możliwość wynajęcia auta zastępczego, gdzie warsztat rozlicza się z towarzystwem nie tylko za naprawę szkody ale też za auto zastępcze,
  • towarzystwo ubezpieczeniowe – niektóre towarzystwa np. PZU posiadają własną flotę samochodów zastępczych i zaraz przy zgłoszeniu do nich szkody, proponują auto zastępcze; są też sytuacje, gdzie ubezpieczalnia współpracuje z wypożyczalnią samochodów i proponuje wynajem u nich.

Na jaki okres można wynająć auto zastępcze?

Auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy jego pojazdu lub na czas niezbędny do zakupienia nowego samochodu. Towarzystwa dążą do jak najkrótszego okresu, za jaki muszą zwrócić nam pieniądze, dlatego warto dobrze udokumentować przebieg likwidacji naszej szkody, tak aby w razie sporu z ubezpieczycielem mieć mocne argumenty przemawiające za naszą wersją.

W przypadku szkód częściowych warto gromadzić dokumentację, którą otrzymujemy od towarzystwa, aby było wiadomo, jak długo towarzystwo akceptowało kosztorys oraz po jakim czasie zostało wypłacone odszkodowanie. W przypadku szkód całkowitych, gdzie poszkodowany musi kupić nowe auto, bardzo ważny jest termin wypłaty odszkodowania.

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy jest już standardem, który nam się należy, ale o który czasami wciąż trzeba walczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyzwyczaiły nas już do zaniżania odszkodowań, a teraz jak doszło nowe roszczenie z polisy OC, czyli wynajem auta zastępczego, to również robią, co mogą, aby nam za wynajem nie zwrócić pieniędzy, lub zwrócić jak najmniej. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoje prawa, ponieważ wtedy łatwiej nam egzekwować należne nam pieniądze.