Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie?

Czasami pewne jest, że sprawy o odszkodowanie nie wygrasz sam. Po drugiej stronie możesz mieć instytucję ze sztabem prawników oraz ubezpieczyciela z prawnikami zaprawionymi w bojach sądowych. Wierz nam, że w takiej sytuacji potrzebujesz pomocy fachowców od dochodzenia odszkodowań. Możesz skorzystać z pomocy adwokata lub naszej. Co jest lepsze? Dla niektórych wyznacznikiem są koszty. Ile bierze adwokat? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Jak ustala się honorarium dla adwokata?

Opłaty za czynności adwokackie przeważnie są ustalane w umowie pomiędzy adwokatem a klientem. Przy tym bierze się pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata. Często przy ustalaniu opłaty ważną rolę odgrywa renoma kancelarii czy samego adwokata. Niemniej opłata ta nie może być wyższa niż sześciokrotna stawka minimalna ani przekraczać wartości przedmiotu sprawy. Co ważne, wysokość stawki minimalnej zależy od wartości przedmiotu sprawy lub jej rodzaju, a w postępowaniu egzekucyjnym – od wartości egzekwowanego roszczenia.

Co zrobić, jeśli nie stać Cię na adwokata?

Jeżeli nie stać cię na adwokata ani na pokrycie kosztów procesu sądowego, masz prawo skorzystać z instytucji zwolnienia z kosztów sądowych. Możesz także złożyć wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu do sporządzenia i prowadzenia sprawy o odszkodowanie. Taki adwokat będzie starał się tak samo w twojej sprawie jak ten z “wyboru”. Niestety nie masz pewności, że trafisz właśnie na takiego adwokata, który zna się na sprawie i całkowicie w nią zaangażuje. Dlatego lepiej skorzystać z pomocy naszych doradców.

Dlaczego sprawę odszkodowania lepiej powierzyć firmie odszkodowawczej niż adwokatowi?

Adwokat jest oczywiście kompetentną osobą, która może pomóc Ci w uzyskaniu odszkodowania. Niemniej pewne istotne argumenty przemawiają za tym, żebyś powierzył tę sprawę nam:

  • skorzystanie z usług adwokata jest bardzo kosztowne; możesz usłyszeć różne stawki, ale tak czy inaczej firma odszkodowawcza taka jak nasza to ekonomiczniejsze rozwiązanie;
  • adwokat zajmuje się różnymi sprawami, a my jesteśmy ukierunkowani na jeden temat; dzięki temu mamy doświadczenie, bo od lat działamy w branży i jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie;
  • nie jesteśmy anonimowi; mamy swoją stronę i jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania; tymczasem adwokat – nawet ten z polecenia – to dla Ciebie osoba całkiem anonimowa;
  • wybierając nas, robisz to świadomie; informacje, które udostępniamy są na tyle szerokie, że nie bierzesz „kota w worku”; adwokata często wybieramy, bo znajomi go mieli (co z tego, że do zupełnie innej sprawy…) albo przypadkiem widzieliśmy szyld; jak możemy zaufać takiej osobie?
  • pomożemy Ci na każdym etapie likwidacji szkody; w razie czego zaproponujemy dopłatę do odszkodowania i nigdy nie zostawimy Cię samemu sobie; adwokat natomiast zajmie się tylko swoją „działką”;
  • z nami możesz porozmawiać jak z człowiekiem; nie tworzymy dystansu, nie wymagamy branżowej terminologii – mówisz nam, jaki jest problem, a my układamy go w formułki; tymczasem rozmawiając z adwokatem, będziesz zestresowany, będziesz szukał słów – nie musisz tego robić, żeby załatwić swoją sprawę.

Ile kosztuje sprawa o odszkodowania w sądzie?

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku drogowym i chcesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej, na pewno interesuje Cię, ile kosztuje sprawa o odszkodowanie w sądzie. To bardzo racjonalne pytanie. Musisz wiedzieć, że wszystko zależy od tego, na ile określisz swoje roszczenia. Składając pozew musisz wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu. Upraszczając – na potrzeby tego wpisu można założyć, że co do zasady jest to suma kwot, których będziesz domagać się przed sądem. Opłata od pozwu wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Na przykład, domagając się odszkodowania w wysokości 30.000 złotych i zadośćuczynienie w wysokości 20.000 złotych wraz z pozwem należy wnieść opłatę w wysokości 2.500 złotych. Najwygodniej jest dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu. Jeśli nie wpłacisz opłaty, Sąd wezwie Cię do jej uiszczenia wyznaczając stosowny termin. W przypadku, gdy kwota dochodzonych roszczeń jest niższa niż 10.000 złotych – a roszczenie wynika z umowy – sprawa będzie się toczyła w postępowaniu uproszczonym, gdzie opłaty są niższe i wynoszą:

  • do 2.000 złotych – 30 złotych;
  • ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych – 100 złotych;
  • ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych – 250 złotych;
  • ponad 7.500 złotych – 300 złotych.

Sam widzisz, że koszty wynajęcia adwokata są dość wysokie, a poza tym płacisz za usługę, której nikt Ci nie wytłumaczy. Dlatego lepiej zgłoś się do nas po fachową pomoc, jednocześnie mając wgląd w przebieg sprawy.

Zobacz naszą ofertę dotyczącą prowadzenia sprawy sądowej o odszkodowanie.