Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

Choć każdy wie, że jazda pod wpływem alkoholu jest ryzykowna i niedozwolona, wiele osób i tak siada za kółkiem, mimo spożytych procentów, tłumacząc sobie, że po tak małej ilości na pewno nic się nie stanie. Niestety jak pokazują liczne testy i badania, nie ma czegoś takiego, jak niewielkie ilości, gdy mówimy o prowadzeniu pojazdu. Już jedno piwo utrudnia koncentrację i spowalnia czas reakcji. Dowodem są statystyki, które pokazują, że w Polsce liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwyh kierowców cały czas jest bardzo duża. Zastanawiasz się, co możesz zrobić jako osoba poszkodowana? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co Ci przysługuje.

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu dla kierowcy

„Piłeś – nie jedź!” – tego hasła powinien przestrzegać każdy, kto wziął choć łyk alkoholu. Jeżeli jednak nie posłuchasz głosu rozsądku, bądź świadomy, co Ci grozi, wsiadając za kółko pod wpływem procentów:

  • konsekwencje karne – poniżej 0,5 promila alkoholu we krwi prowadzenie auta jest określane wykroczeniem, powyżej – przestępstwem, za które grozi:
    • mandat – “w najlepszym przypadku”;
    • utrata prawa jazdy – czasowo lub na stałe;
    • pozbawienie wolności – od roku do nawet 15 lat;
  • zwrot wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela – jeżeli pod wpływem alkoholu spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel wypłaci z Twojego OC odszkodowanie osobie poszkodowanej, ale zażąda od Ciebie zwrotu tychże pieniędzy;
  • regres ubezpieczeniowy – za szkody wyrządzone na mieniu i zdrowiu osób poszkodowanych w wypadku będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni; często jest to długofalowa konsekwencja kolizji pod wpływem alkoholu – wszystko zależy od rodzaju i wielkości wyrządzonych szkód.

Odszkodowanie dla osób poszkodowanych

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku, który spowodował nietrzeźwy kierowca, nie martw się – masz pełne prawo do odszkodowania z OC sprawy (w przypadku, gdy kierowca nie ma ważnej polisy albo ucieknie z miejsca zdarzenia, odszkodowaniem zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Ubezpieczyciel wypłaci Ci należne świadczenie, ponieważ to po jego stronie leży odzyskanie tych pieniędzy od sprawcy wypadku. Ty nie musisz przysłowiowo „ścigać” kierowcy. Najważniejsze to ustalić jego numer polisy i zakład, w którym jest ubezpieczony. Jeśli nie jesteś w stanie wyegzekwować takich informacji od kierowcy, zawsze możesz poprosić o pomoc przybyłą na miejsce zdarzenia policję. Tym, co Ci przysługuje jako osobie poszkodowanej, są między innymi świadczenia takie jak:

  • zwrot kosztów naprawy pojazdu;
  • zwrot kosztów leczenia;
  • zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy, a nawet opłaty za ewentualną opiekę nad Tobą, jeśli zaszła taka konieczność;
  • renty rekompensujące utracone zarobki albo renty regularnie pokrywające koszty stałej pomocy udzielanej Ci przez inne osoby w codziennych czynnościach życiowych;
  • w sytuacji, gdy doszło do wypadku śmiertelnego, bliscy osoby, która zginęła, mogą się starać o renty alimentacyjne.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę?

Aby uzyskać odszkodowanie za szkodę zaistniałą w wyniku wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę, należy postępować według poniższych zasad.

Na początek należy określić, o jakie świadczenie chcesz się ubiegać; do wyboru masz:

  • zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji i lekarstw;
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, cierpienie fizyczne oraz psychiczne;
  • zwrot zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia;
  • rentę na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją czy opieką oraz jednorazowe świadczenie, które umożliwia przekwalifikowanie się lub założenie działalności gospodarczej (tylko gdy wypadek przyczyni się do Twojego inwalidztwa);

Następnie należy oszacować wysokość świadczenia, o które się ubiegasz; w tym celu trzeba kompletować wszystkie rachunki, paragony i faktury oraz sporządzić szczegółową listę poniesionych wydatków. Na koniec należy uzasadnić, dlaczego ubiegamy się o dane roszczenie i przedstawić szczegółowy opis wypadku; nie zapomnij wspomnieć o takich sprawach jak na przykład konieczność dojazdów taksówką do placówek medycznych czy zapłata za opiekę nad dzieckiem; przedstaw wszystkie fakty, które wpłynęły na Twoje życie prywatne i zawodowe – im dokładniej, tym lepiej.

Chcesz uzyskać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny? Przejdź tutaj: Odszkodowanie komunikacyjne.

Odszkodowanie za wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę może wynieść kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Często to i tak mało, w porównaniu do poniesionych strat. Niemniej kwota ta może chociaż częściowo ułatwić poradzenie sobie z przykrymi konsekwencjami wypadku. Konsekwencje jazdy samochodem po spożyciu alkoholu mogą być odczuwane dla obu stron. Warto o tym pamiętać, szczególnie będąc kierowcą.