Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC?

Ponieważ zdarzają się sytuacje, w których winny kierowca odmawia podania numeru polisy OC lub nie jest w stanie, ponieważ jest pod wpływem alkoholu, warto wiedzieć, jak samodzielnie sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC. Wiedza ta przydaje się również w wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, ale kamery monitoringu uchwycą numer rejestracyjny jego auta. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak sprawdzić OC, wyjaśnimy, czym w ogóle jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Otóż polisa OC to obowiązkowe i regulowane przez ustawę ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, także tych tylko garażowanych. Jeśli więc masz samochód lub motocykl, to niezależnie od tego, czy korzystasz z niego regularnie, czy też wcale, masz obowiązek płacenia składek OC. W przeciwnym razie musisz się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty karnej wymierzanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) oraz w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej, pokrycia jej kosztów z własnej kieszeni. Wysokość kary za brak OC zależy od rodzaju pojazdu i czasu trwania karencji ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że nawet posiadając ważne OC, jeśli uciekłeś z miejsca zdarzenia, byłeś pod wpływem alkoholu lub wyrządziłeś szkodę umyślnie, to i tak będziesz musiał zwrócić odszkodowanie, które zostało wypłacone poszkodowanemu.

Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy auto ma OC?

Wracasz ze sklepu, idziesz na parking do samochodu, a tu wgniecenie, zbity reflektor i rysy na masce. Sprawcy brak, żadnej kartki za wycieraczką – i co teraz? Choć z pewnością do głosu dochodzi złość, warto zachować „zimną krew”. Przede wszystkim wezwij policję. Skoro stało się to na parkingu przed sklepem, jest duża szansa, że na kamerze z monitoringu będzie widać numer rejestracyjny, a tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę, ma wykupione ubezpieczenie OC.

To jednak nie jedyna sytuacja, w której przydaje  się wiedza, jak sprawdzić, czy auto ma OC. Jest to istotne także wtedy, gdy sprawca odmawia podania numeru polisy albo jest pod wpływem alkoholu i nie jest w stanie jej podać. Niestety nie wszyscy kierowcy, którzy są ewidentnie winni spowodowania wypadku, chcą załatwić sprawę polubownie i zgodnie z przepisami. Mogą się kłócić, próbować „dogadać” bez mieszania w zdarzenie policji i ubezpieczyciela, czyli proponować pieniądze, które wcale nie muszą być adekwatne do rozmiaru szkody albo zwyczajnie nie chcą podać numeru swojej polisy. Co by się jednak nie działo, wezwij policję. Koniecznie spisz także numer rejestracyjny pojazdu, ponieważ dzięki temu samodzielnie będziesz mógł sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę OC.

Sprawdzanie OC w UFG

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? W bazie UFG. Fundusz Gwarancyjny dysponuje dysponuje bowiem swoją bazą ubezpieczeń OC. Dzięki temu, znając numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego sprawdzenie OC Cię interesuje oraz datę zdarzenia, możesz z łatwością uzyskać taką informację. Jak? Na kilka sposobów. Drogą listowną lub stawiając się osobiście w siedzibie instytucji. Możesz też wysłać maila albo fax. Jest jednak szybsza i prostsza metoda. Zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG udostępnia przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Dzięki temu, wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnisz znajdujący się tam formularz, a otrzymasz stosowne informacje. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej UFG Baza, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony www instytucji.  

Skąd UFG ma dane o polisach?

Wiesz już, jak sprawdzić ubezpieczenie OC. Ale na pewno zastanawiasz się również, jak to się dzieje, że baza UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC? Otóż każdy ubezpieczyciel, który oferuje ten rodzaj ubezpieczeń ma obowiązek przekazać taką informację bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Dzięki temu Fundusz Gwarancyjny na bieżąco gromadzi dane, które można otrzymać za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy znać i podać numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest  się zainteresowanym oraz oczywiście datę zdarzenia., aby uzyskać informacje o numerze polisy OC sprawcy, marce pojazdu, nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej danych adresowych.

Warto wiedzieć, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu. Choć absolutnie Ci tego nie życzymy, nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może Ci się przydać. Najlepiej od razu zainstaluj aplikację mobilną UFG Baza na swoim telefonie i bądź przygotowany na każdą ewentualność.