Jak napisać odwołanie od wyceny szkody?

Nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się wypadek komunikacyjny, na przykład z winy innego kierowcy. W takiej sytuacji osobie poszkodowanej przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy. A co jeśli ubezpieczyciel niewłaściwie wyceni szkodę na pojeździe i w konsekwencji wypłaci zaniżone odszkodowanie? Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak odwołać się od wyceny szkody. Chcesz wiedzieć, jak napisać takie odwołanie? Zapraszamy do lektury. 

Zaniżona wycena szkody 

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży odszkodowawczej pokazuje, że towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają odszkodowania. Przyczyną jest najczęściej niewłaściwa wycena szkody. Co to znaczy? Niestety to, że ubezpieczyciele „tną” koszty, gdzie tylko mogą – proponują części zamienne zamiast oryginalnych, obniżają wartość rynkową pojazdu albo podają nie mającą nic wspólnego z rzeczywistością stawkę za roboczogodzinę warsztatu samochodowego. Często też, jeśli uznają, że naprawa auta jest nieopłacalna, stwierdzają szkodę całkowitą, bo jest dla nich dogodniejsze rozwiązanie. Generalnie pierwsza wycena szkody jest zawsze zaniżana, ponieważ ubezpieczyciel wysyła ją niejako eksperymentalnie i jeśli poszkodowany jej nie zakwestionuje, skorzysta na tym firma.

Odwołanie od wyceny szkody – krok po kroku

W przypadku zaniżonej wyceny szkody z OC odwołanie jest prawem osoby poszkodowanej. Aby było skuteczne, musi zawierać konkretne uzasadnienie i dokumentację, czyli między innymi analizę wyceny uszkodzonego pojazdu oraz kosztorys naprawy. Można również dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy, który specjalizuje się w przygotowywaniu wycen. Nie jest ona dla towarzystwa ubezpieczeniowego wiążąca, ale pokaże Twoje zaangażowanie w sprawę. Jeżeli została zaniżona cena części zamiennych, warto udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi i zawrzeć w odwołaniu cennik poszczególnych elementów. Z kolei w przypadku obniżenia wartości rynkowej pojazdu przez ubezpieczyciela, w uzasadnieniu odwołania od wyceny szkody możesz także podać linki do aukcji lub komisów internetowych, które potwierdzą rzeczywistą wartość Twojego samochodu. Pamiętaj, aby sprawdzić także, czy ubezpieczyciel wziął pod uwagę wszystkie elementy wpływające na jego wartość, czyli na przykład bardzo dobry stan przed wypadkiem, dodatkowe wyposażenie, przebieg oraz ostatnio dokonane naprawy.

Co powinno zawierać odwołanie?

Uzasadnienie odwołania od wyceny szkody na pojeździe wraz z załącznikami jest bardzo ważne, jednak kompletna reklamacja powinna także zawierać następujące informacje:

  • dane osoby poszkodowanej (imię, nazwisko, dane teleadresowe) oraz oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwa, adres);
  • numer polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą nie zgadza się poszkodowany i numer szkody.

Oczywiście w odwołaniu musi znaleźć się także numer Twojego konta bankowego, żądana kwota i własnoręczny podpis. Pamiętaj, że jest to pismo oficjalne, więc powinno mieć przejrzysty, formalny  układ. Możesz również podać podstawę prawną, na mocy której składasz odwołanie, czyli ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Jej pełną treść znajdziesz między innymi na stronie internetowej Sejmu.

Pobierz przykładowy wzór odwołania

Jak złożyć odwołanie?

Odwołanie od wyceny szkody możesz złożyć osobiście w placówce ubezpieczyciela na piśmie lub ustnie, wysłać mailem (o ile firma dopuszcza taki rodzaj komunikacji), pocztą tradycyjną lub zgłosić telefonicznie. Niezależnie od drogi, którą wybierzesz, zadbaj o to, aby uzyskać potwierdzenie przyjęcia odwołania. Jesteśmy zdania, że najlepszym sposobem na złożenie reklamacji jest mimo wszystko wysyłka listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W ten sposób wygodnie wyślesz odwołanie wraz z załącznikami i będziesz mieć pewność, że przesyłka dotarła do adresata.

Pamiętaj, że na złożenie odwołania masz 3 lata lub 20 lat, jeśli szkoda na pojeździe powstała na skutek przestępstwa. Ubezpieczyciel natomiast musi na nie odpowiedzieć w przeciągu 30 lub 60 (w przypadku spraw skomplikowanych) dni. Jeśli po upływie tego czasu, nie dostaniesz żadnej informacji, przyjmuje się, że decyzja została rozpatrzona na Twoją korzyść.

Pośrednictwo odszkodowawcze – odwołamy się za Ciebie

Rozumiemy, jak trudne i stresujące może być samodzielne odwoływanie się od decyzji ubezpieczyciela. Właśnie dlatego oferujemy profesjonalną usługę pośrednictwa odszkodowawczego, gdzie walczymy o Twoje prawa, dążąc do uzyskania najwyższej możliwej dopłaty od ubezpieczyciela. Nasz zespół ekspertów dokładnie wycenia szkodę, przygotowuje szczegółowy kosztorys naprawy i analizuje historię pojazdu. Następnie przystępujemy do skutecznych negocjacji z ubezpieczycielem. Jesteśmy całkowicie zaangażowani w zapewnienie Ci sprawiedliwego odszkodowania oraz kompleksowej obsługi na każdym etapie procesu, od wstępnej wyceny aż do finalizacji Twojej sprawy.

Dowiedz się więcej

Zalety proponowanych rozwiązań

To oczywiste, że przed podjęciem tak ważnej decyzji – zwłaszcza będąc osobą poszkodowaną w wypadku drogowym – możesz mieć wątpliwości, co do słuszności swoich działań. Zapewniamy, że sprzedaż szkody to najpewniejsze i najbezpieczniejsze dla Ciebie rozwiązanie. Jest to proste i daje najkorzystniejsze rezultaty oraz gwarancję, że gotówkę otrzymasz praktycznie ”od ręki”. Dzięki temu „pozbywasz” się problemu. Jesteś bowiem zwolniony z konieczności samodzielnej walki z ubezpieczycielem na przykład na drodze sądowej. Często też w ten sposób otrzymasz więcej pieniędzy niż zapłaciłby Ci ubezpieczyciel.

Widzisz więc, że w przypadku zaniżonej wyceny szkody, nie masz związanych rąk. Dlatego wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, oszczędź sobie nerwów i zgłoś się do nas.