Ile czasu jest na zgłoszenie szkody z polisy OC?

Wypadek komunikacyjny to przykre zdarzenie, które wiąże się ze stresem, wydatkami, a niekiedy także uszczerbkiem na zdrowiu. Jednak „szczęście w nieszczęściu” jest takie, że jako osoba poszkodowana, masz prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Ponieważ warto wiedzieć, ile czasu jest na zgłoszenie tejże szkody, przygotowaliśmy dla Ciebie garść najważniejszych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Termin na zgłoszenie szkody – regulacje prawne

Jeśli wiesz już, jak zgłosić szkodę, warto abyś miał również świadomość, jaki jest czas na zgłoszenie szkody OC. Polskie prawo nie określa jednak konkretnego terminu, dlatego jest on taki sam jak termin przedawnienia roszczeń i w większości przypadków wynosi 3 lata. Są jednak pewne wyjątki, które zostały opisane w Kodeksie Cywilnym. W artykule 442 czytamy:

§ 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

§ 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Miałeś szkodę na pojeździe? Zgłoś się do nas po bezpłatną pomoc w likwidacji szkody komunikacyjnej i zyskaj znacznie większe szanse na uczciwe odszkodowanie. Przejdż tutaj: Pomoc w likwidacji szkody.

Czyn niedozwolony a zbrodnia i występek – różnice

W świetle prawa czynem niedozwolonym określa się każde działanie wyrządzające krzywdę drugiej osobie. Nie musi być zawinione. Co to oznacza? Na przykład, jeśli ktoś nie zdąży wyhamować na światłach i wjedzie w tył Twojego samochodu, popełni czyn niedozwolony. Natomiast zbrodnia lub występek są przestępstwem. Chodzi tutaj o ciężkie wypadki komunikacyjne, w których poszkodowany odniósł obrażenia zagrażające życiu lub zdrowiu i doszło do nich na skutek na przykład prowadzenia auta przez pijanego kierowcę.

Jaki jest zatem czas na zgłoszenie szkody OC?

Odpowiadając na pytanie, ile czasu na zgłoszenie szkody ma poszkodowany, trzeba powiedzieć tak: w najprostszych sytuacjach 3 lata od chwili, gdy dowiedział się o szkodzie. Jeśli jednak szkoda została spowodowana czynem niedozwolonym, termin ten może ulec wydłużeniu do 10 lat. Natomiast w przypadku szkody powstałej na skutek zbrodni lub występku, termin jej zgłoszenia ubiega po 20 latach od dnia popełnienia przestępstwa, niezależnie od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

Oczywistym jednak jest, że im szybciej zgłosisz szkodę, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ wraz z upływem lat jej zbadania przez ubezpieczyciela jest coraz trudniejsze, co niekoniecznie może działać na Twoją korzyść. Dlatego pamiętaj, że najlepiej zrobić to w przeciągu 3 lat, gdyż później uzyskanie odszkodowania może okazać się niemożliwe.