Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – Jak działa?

Na pewno każdy „coś tam” słyszał o UFG, czyli Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Jako kierowca i/lub właściciel pojazdu, warto orientować się, co to za instytucja i czym się zajmuje, ponieważ, być może kiedyś, będziesz musiał skorzystać z jej usług. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, który przybliży Ci charakter i działania Funduszu Gwarancyjnego.

Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja zajmująca się wypłacaniem odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych w sytuacji, gdy:

  • sprawca nie posiada ważnej polisy OC;
  • sprawca nie został zidentyfikowany.

Chodzi oto, że nawet jeśli jesteś osobą poszkodowaną, a dajmy na to sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nadal przysługuje Ci prawo do odszkodowania. Pamiętaj jednak, że UFG wypłaca 100% należnych świadczeń TYLKO za szkody osobowe. W przypadku szkód majątkowych, na przykład na pojeździe, UFG może pokryć koszty typu utracone zniżki AC lub koszty doubezpieczenia auta do wartości sprzed wypadku. Jeśli więc chcesz naprawić samochód, musisz skorzystać z polisy AC, a w przypadku jej braku zapłacić z własnych pieniędzy.

Fundusz Gwarancyjny zajmuje się również weryfikacją, czy właściciele pojazdów mają wykupioną polisę OC. Baza UFG zawiera bowiem wszystkie sprzedane ubezpieczenia OC. Co ciekawe, sprawdzenie OC może odbyć się online. Wystarczy wejść na stronę internetową funduszu i wypełnić formularz, podając numer rejestracyjny albo numer identyfikacyjny nadwozia (VIN) pojazdu oraz datę zdarzenia.

Historia UFG

Początki UFG sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powstał w roku 1991 w wyniku rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce. W latach 1990-95 istniały dwie instytucje – UFG i FOU, czyli Fundusz Ochrony Ubezpieczonych. UFG zajmował się wypłatą ubezpieczeń samochodowych, natomiast FOU wypłacaniem świadczeń w przypadku upadłości zakładów ubezpieczeń majątkowych oraz na życie. Po 1991 roku ich działania zostały połączone i instytucja przetrwała do dzisiaj pod nazwą UFG.

Misja Funduszu Gwarancyjnego

Celem Funduszu Gwarancyjnego jest zapewnienie jak najlepszej ochrony osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych posiadaczy pojazdów oraz rolników. UFG chce tym samym zapewnić szczelność systemu obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz ograniczyć liczbę nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów, poruszających się po polskich drogach. To bardzo ważne,  ponieważ nie wiemy, czy masz świadomość, ale wypadki i kolizje spowodowane przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców, kosztują poszkodowanych rocznie aż 75 tys. zł. Instytucja chce więc uświadomić Polaków, że każdy kierowca oraz każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne MUSZĄ posiadać polisę OC, ponieważ w przeciwnym razie UFG kary może na nich nałożyć i to bardzo dotkliwe.

Struktura i zarząd UFG

Jak większośc instytucji, UFG posiada jasno określoną strukturę. Obecnie w skład zarządu Funduszu Gwarancyjnego wchodzą:

  • Prezes: Małgorzata Ślepowrońska;
  • Wiceprezesowie: Zdzisława Cwalińska-Weychert i Hubert Stoklas;
  • Członkowie Zarządu: Radosław Bedyński i Marek Niechciał;
  • Przewodniczący Rady UFG: Jarosław Matusiewicz;
  • Wiceprzewodniczący Rady UFG: Grzegorz Kulik;
  • Członkowie Rady UFG: Paweł Bisek, Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Michał Litwiniuk, Rafał Stankiewicz, Paweł Surówka, Arkadiusz Wiśniewski oraz Agnieszka Wrońska.

Likwidacja szkód a UFG

Szkodę można zgłosić do każdego ubezpieczyciela zrzeszonego w UFG. Może to być także Twój zakład ubezpieczeń. Równie dobrze możesz zgłosić szkodę naszej firmie, aby uzyskać bezpłatną pomoc w procesie jej likwidacji. Zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela, nie może on odmówić jej przyjęcia. Jego obowiązkiem jest przeprowadzenie pełnego postępowania likwidacyjnego. Ubezpieczyciel poinformuje Cię także, jakie dokumenty będą potrzebne do ustalenia wysokości odszkodowania, a po ich dostarczeniu prześle je do UFG. Fundusz Gwarancyjny ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie wypłaty odszkodowania od dnia otrzymania dokumentów.

Sprawdzenie OC – jak to zrobić?

Aby sprawdzić OC sprawcy wypadku, potrzebny Ci będzie numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteś zainteresowany oraz data zdarzenia. Możesz to zrobić drogą tradycyjną, czyli listownie, faxem, mailem lub osobiście w siedzibie firmy albo online na stronie ufg, wchodząc w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku. Znajdziesz tam formularz, który służy do sprawdzenia, czy właściciel wskazanego pojazdu mechanicznego posiada ważne ubezpieczenie OC na podany dzień. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej UFG Baza, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony www Funduszu Gwarancyjnego i od razu na miejscu zdarzenia sprawdzić, czy sprawca posiada ważną polisę OC.

Kary UFG za brak polisy OC

Kary UFG za brak ubezpieczenia OC to kary pieniężne. Fundusz Gwarancyjny sprawdza ciągłość polis OC zarejestrowanych w Polsce pojazdów wirtualnie i nakłada kary, których wysokość jest uzależniona od płacy minimalnej, a wpływ na konkretną kwotę ma zarówno wielkość pojazdu, jak i to, jak długo auto pozostawało bez opłaconej polisy. Oczywiście jeśli nie masz OC, a spowodujesz wypadek, dodatkowo czeka Cię pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów oraz ewentualne koszty leczenia poszkodowanych z własnej kieszeni

Środki na pomoc poszkodowanym – skąd się biorą ?

Fundusz Gwarancyjny czerpie środki od wszystkich zrzeszonych ubezpieczycieli. Każdy z nich przeznacza na działanie UFG symboliczną część składki zebranej od poszczególnych właścicieli pojazdów. Jaki z tego wniosek? Że poniekąd każdy ubezpieczony kierowca w pewnym stopniu składa się na Gwarantowany Fundusz Ubezpieczeniowy W związku z tym w interesie wszystkich kierowców jest, aby każdy właściciel pojazdu posiadał ważną polisę OC.

Fundusz Gwarancyjny pomaga poszkodowanym i dba o to, aby jak najmniej właścicieli pojazdów poruszało się bez wykupionej polisy OC. Wiedząc, jak instytucja może Ci pomóc w razie wypadku, zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych nerwów związanych na przykład z ucieczką sprawcy z miejsca zdarzenia.

Chcesz wiedzieć więcej o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym? 

Przejdź do naszej strefy wiedzy, gdzie znajdziesz więcej informacji o UFG.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *