Sprawdź OC

Masz szkodę?

Zobacz jak możemy Ci pomóc

  • Bezpłatne wsparcie dedykowanego doradcy,
  • Informacja o przysługujących świadczeniach,
  • Weryfikacja poprawności rozliczenia szkody.

Sprawdź OC 

Aby sprawdzić OC pojazdu przejdź na stronę UFG

Sprawdzanie OC - FAQ

Wchodząc na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku, można zobaczyć, że aby sprawdzić OC potrzebny jest albo numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest się zainteresowanym oraz data zdarzenia. W dalszej części, po kliknięciu Dalej, pojawi się informacja, czy i w jakiej firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony internetowej. Dzięki niej od razu na miejscu zdarzenia będziesz mógł zidentyfikować sprawcę i sprawdzić, czy posiada ważną polisę OC. Jeśli jednak kierowca, który spowodował wypadek, ucieknie z miejsca zdarzenia, koniecznie należy wezwać policję.

Baza UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC. Bowiem towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ten rodzaj ubezpieczeń mają obowiązek przekazywania informacji o nich do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Instytucja dysponuje więc danymi, które otrzymasz, podając na stronie internetowej numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteś zainteresowany oraz datę zdarzenia, czyli numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej dane adresowe. Można też zwrócić się do Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem tradycyjnej poczty, faxem lub mailem albo osobiście w jego siedzibie. Jednak sprawdzenie OC online to najszybszy sposób na uzyskanie potrzebnych informacji.

Na stronie UFG w zakładce Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadkuznajdziesz formularz, który służy do sprawdzenia, czy właściciel wskazanego pojazdu mechanicznego posiada ważne ubezpieczenie OC na podany dzień. Bowiem zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG udostępnia przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony internetowej Funduszu i od razu na miejscu zdarzenia sprawdzić, czy sprawca posiada ważną polisę OC. Można też zwrócić się do UFG drogą tradycyjną, czyli listownie, faxem, mailem albo osobiście w siedzibie firmy. Aby sprawdzić OC sprawcy wypadku, potrzebny Ci będzie numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteś zainteresowany oraz data zdarzenia.

W lutym 2012 roku weszła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która mówi, że sprawdzenie OC może być dokonane online. Wystarczy wejśc na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnić znajdujący się tam formularz. Należy wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jesteś zainteresowany oraz datę zdarzenia i kliknąć Dalej. Następnie otrzymasz informacje, czy i w jakiej firmie pojazd ma wykupioną polisę OC. Bowiem zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG udostępnia przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej, którą można ściągnąć za pośrednictwem strony www instytucji. Oczywiście możesz też wybrać drogę listowną, mailową lub fax, a także udać się do siedziby UFG osobiście.

Chcąc sprawdzić OC kierowcy, który spowodował wypadek lub kolizję, należy podać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest się zainteresowanym oraz datę zdarzenia. W odpowiedzi Fundusz Gwarancyjny poda Ci numer polisy OC, nazwę i adres głównej siedziby zakładu ubezpieczeń, w którym zawarto umowę oraz markę i model ubezpieczonego pojazdu. UFG nie dysponuje natomiast żadnymi informacjami o posiadaczu auta – ani jego nazwiskiem, ani żadnymi danymi kontaktowymi.

Sprawdzanie OC zwykle wykonują osoby poszkodowane w wypadkach i kolizjach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych posiadaczy pojazdów oraz rolników. Jeśli kierowca, który jest winny, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie posiada ważnej polisy OC, Ty – jako poszkodowany – możesz za pośrednictwem UFG zidentyfikować sprawcę. Pamiętaj, że zawsze, gdy występują jakiekolwiek problemy na miejscu zdarzenia, masz prawo wezwać policję, która pomoże Ci ustalić wszystkie fakty.