Jakie są różnice pomiędzy szkodą z OC i AC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) różni się od autocasco (AC) przede wszystkim tym, że to pierwsze jest obowiązkowe i za jego brak grożą nam konkretne sankcje, natomiast ubezpieczenie AC jest rzeczą dobrowolną i indywidualną. Oczywiście to nie jedyne różnice między nimi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat OC i AC – jak je kupić, żeby nie przepłacić albo ile wynosi składka w obydwu przypadkach, koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego artykułu.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC to obowiązkowe i regulowane przez ustawę ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, także tych tylko garażowanych. Jeśli więc masz samochód lub motocykl, to niezależnie od tego, czy korzystasz z niego regularnie, czy też wcale, masz obowiązek płacenia składek OC. W przeciwnym razie musisz się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty karnej wymierzanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) oraz w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej, pokrycia jej kosztów z własnej kieszeni. Wysokość kary za brak OC zależy oczywiście od rodzaju pojazdu i czasu trwania karencji ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że nawet posiadając ważne OC, jeśli uciekłeś z miejsca zdarzenia, byłeś pod wpływem alkoholu lub wyrządziłeś szkodę umyślnie, będziesz i tak musiał zwrócić odszkodowanie, które zostało wypłacone poszkodowanemu.

Ubezpieczenie autocasco – co to takiego?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, to dobrowolna opcja, której brak nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych. Ubezpieczenie AC służy wyłącznie ochronie Twojego samochodu w przypadku szkody spowodowanej z Twojej winy. Pamiętaj jednak, że AC nie pokrywa kosztów leczenia lub rehabilitacji, ponieważ jest to ubezpieczenie o charakterze majątkowym. Autocasco wybiera się, uwzględniając swoje potrzeby – może na przykład zabezpieczać Twój samochód przed kradzieżą lub gwarantować holowanie w razie unieruchomienia pojazdu. Dokładne warunki autocasco są zawarte w OWU, czyli w dokumencie dotyczącym ogólnych warunków ubezpieczenia, z którym koniecznie trzeba zapoznać się przed podpisaniem polisy AC.

OC i AC – podobieństwa i różnice

Jak pisaliśmy wcześniej, podstawową różnicą pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC jest to, że – jako właściciel pojazdu mechanicznego – nie musisz mieć autocasco, ale OC już tak. Za brak AC nie poniesiesz żadnych konsekwencji, ale nieważne OC niesie ze sobą karę pieniężną, uzależnioną między innymi od rodzaju pojazdu oraz pokrycie kosztów szkody wyrządzonej osobie poszkodowanej z własnej kieszeni. Powodując wypadek i nie mając ubezpieczenia AC, nie zapłacisz kary, jednak jeśli Twój pojazd ucierpiał, również będziesz musiał naprawić go za własne pieniądze. Gdybyś miał autocasco, otrzymałbyś natomiast odszkodowanie na pokrycie strat. Znaczącą różnicą pomiędzy OC i AC jest także charakter ubezpieczeń. Autocasco jest wyłącznie ubezpieczeniem majątkowym, natomiast OC pokrywa nie tylko szkody na pojeździe, ale również koszty związane z pobytem w szpitalu lub rehabilitacją. Ubezpieczenie OC określa ustawa, dlatego żaden z ubezpieczycieli nie ma możliwości zmiany zakresutego ubezpieczenia. Polisa OC może więc różnić się u poszczególnych towarzystw wyłącznie ceną. Autocasco natomiast u każdego z ubezpieczycieli wygląda trochę inaczej, a zakres polisy AC jest zawarty w OWU – dokumencie, z którym trzeba się zapoznać przed podpisaniem umowy. Kolejną różnicą jest podejście do szkody całkowitej, czyli sytuacji, w której naprawa się nie opłaca, ponieważ przewyższa wartość pojazdu. Odszkodowanie wylicza się, odejmując od ceny samochodu przed szkodą cenę wraku. Naprawa jest określana jako nieopłacalna, gdy jej koszt przekracza wartość samochodu przed szkodą dla OC – 100% i dla AC – 70%. Także suma ubezpieczenia, czyli górna granica wysokości odszkodowania jest inna w zależności od OC i AC. W autocasco jest to wartość pojazdu, w przypadku OC stawkę ustala państwo i jest ona taka sama dla każdego.

Miałeś szkodę z OC lub AC i otrzymałeś odszkodowanie? Zgłoś się po dopłatę do odszkodowania!

Jak wybrać OC a jak AC? 

Na koniec zastanówmy się, jak w takim razie wybrać najlepsze ubezpieczeni OC i AC. Wiedząc, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych wygląda tak samo, najrozsądniej wybrać to z najniższą stawką. Nie ma sensu przepłacać za coś, co jest regulowane odgórnie, zwłaszcza, że różnice pomiędzy stawkami sięgają często nawet kilkuset złotych. Co do wyboru autocasco, musisz przemyśleć, czego właściwie oczekujesz od tego ubezpieczenia i porównać kilka ofert. Tutaj akurat niska składka nie jest wyznacznikiem dobrej oferty, ponieważ może się okazać, że polisa dotyczy ubezpieczenia o mocno ograniczonym zakresie. Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto wykupywać ubezpieczenie AC, pomyśl, ile może kosztować Cię naprawa samochodu i czy warto narażać się na takie straty i nerwy. AC jest naprawdę przydatne, zwłaszcza kiedy do uszkodzenia pojazdu dojdzie z Twojej winy i gdy szkoda komunikacyjna przekracza wysokość składki.

Wiedząc, na czym dokładnie polega ubezpieczenie OC i jakie sankcje grożą w przypadku braku ważnej polisy, z pewnością będziesz pamiętał o regularnym opłacaniu składek. Jednak to, czy zdecydujesz się również na ubezpieczenie autocasco, zależy już tylko od Ciebie. Towarzystwa ubezpieczeniowe często mają oferty obydwu tych ubezpieczeń niejako „w pakiecie”, co często jest rozwiązaniem korzystniejszym, niż kupowanie OC i AC oddzielnie. Pamiętaj też, że jako sprawca szkody, którego pojazd również uległ zniszczeniu, nie będziesz musiał naprawiać go z własnej kieszeni, tylko dzięki autocasco, otrzymasz stosowne odszkodowanie. Twoje OC natomiast pokryje koszty szkody osoby poszkodowanej. Mamy nadzieję, że jeśli dotąd nie do końca wiedziałeś, jakie są między różnice, to po lekturze powyższego artykułu, zasady działania poszczególnych ubezpieczeń nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic.