Jak sprawdzić OC sprawcy?

Jako właściciel pojazdu i czynny kierowca powinieneś wiedzieć, czym jest ubezpieczenie OC, a czym polisa AC, umieć rozwinąć skrót UFG i wiedzieć, czym zajmuje się ta instytucja oraz mieć wiedzę, jak sprawdzić OC sprawcy w razie wypadku. Z pewnością większość z tych zagadnień jest Ci znana, jednak z naszego doświadczenia wynika, że niektórzy – zwłaszcza początkujący – kierowcy nie do końca wiedzą, co zrobić w sytuacji, gdy będąc osobą poszkodowaną, nie mogą z różnych przyczyn uzyskać od sprawcy numeru jego polisy OC. Dlatego też w poniższym artykule chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony.

Polisa OC – co to takiego?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC to obowiązkowe i regulowane przez ustawę ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, także tych tylko garażowanych. Jeśli więc masz samochód lub motocykl, to niezależnie od tego, czy korzystasz z niego regularnie, czy też wcale, masz obowiązek płacenia składek OC. W przeciwnym razie musisz się liczyć z koniecznością uiszczenia opłaty karnej wymierzanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) oraz w przypadku spowodowania szkody komunikacyjnej, pokrycia jej kosztów z własnej kieszeni. Wysokość kary za brak OC zależy oczywiście od rodzaju pojazdu i czasu trwania karencji ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że nawet posiadając ważne OC, jeśli uciekłeś z miejsca zdarzenia, byłeś pod wpływem alkoholu lub wyrządziłeś szkodę umyślnie, będziesz i tak musiał zwrócić odszkodowanie, które zostało wypłacone poszkodowanemu.  

Sprawdzenie OC – kiedy może się przydać?

Wracasz ze sklepu, idziesz na parking do samochodu, a tu wgniecenie, zbity reflektor i rysy na masce. Sprawcy brak, żadnej kartki za wycieraczką – i co teraz? Choć z pewnością do głosu dochodzi złość, warto zachować „zimną krew”. Przede wszystkim wezwij policję. Skoro stało się to na parkingu przed sklepem, jest duża szansa, że na kamerze z monitoringu będzie widać numer rejestracyjny, a tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę, ma wykupione ubezpieczenie OC.

To jednak nie jedyna sytuacja, w której może się przydać wiedza, jak sprawdzić OC sprawcy. Czasami zdarza się tak, że kierowcy, którzy są ewidentnie winni spowodowania wypadku, nie chcą współpracować z poszkodowanym. Mogą się kłócić, próbować „dogadać” bez mieszania w zdarzenie policji i ubezpieczyciela, czyli proponować Ci pieniądze, które wcale nie muszą być adekwatne do rozmiaru szkody albo zwyczajnie odmawiają podania numeru swojej polisy. W takiej sytuacji nie wdawaj się w dyskusję, tylko wezwij policję. Koniecznie też spisz numer rejestracyjny pojazdu, ponieważ dzięki niemu samodzielnie będziesz mógł sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę OC.

Miałeś szkodę? Sprawdź OC sprawcy i uzyskaj bezpłatną pomoc w likwidacji szkody.

Czym zajmuje się UFG?

UFG – czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – to instytucja, która zajmuje się wypłacaniem odszkodowań osobom poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych w sytuacji, gdy sprawca nie posiada ważnej polisy OC lub gdy nie został zidentyfikowany. Dotyczy to również nieubezpieczonych rolników. Co to znaczy? Że jako osoba poszkodowana, masz prawo do odszkodowania, nawet jeśli na przykład sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Pamiętaj jednak, że UFG wypłaca 100% należnych świadczeń tylko za szkody osobowe. W przypadku szkód majątkowych, UFG rekompensuje tylko koszty typu utracone zniżki AC lub koszty doubezpieczenia auta do wartości sprzed wypadku. Posiadając bowiem polisę AC, szkody majątkowe są pokrywane właśnie z jej tytułu.

Fundusz Gwarancyjny zajmuje się również weryfikacją, czy właściciele pojazdów mają wykupione ubezpieczenie OC, o czym byłą mowa w pierwszym akapicie. Instytucja ma swoją bazę, w której rejestruje wszystkie sprzedane polisy OC i dzięki niej, znając oczywiście numer rejestracyjny lub numer identyfikacyjny nadwozia (VIN) pojazdu oraz datę zdarzenia, może sprawdzić, czy sprawca wypadku w chwili zdarzenia miał ważne OC.

Sprawdzanie OC w UFG

Fundusz Gwarancyjny dysponuje bazą ubezpieczeń OC. Dzięki temu, znając numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego sprawdzenie OC Cię interesuje oraz datę zdarzenia, możesz z łatwością uzyskać taką informację. Jak? Na kilka sposobów. Drogą listowną lub stawiając się osobiście w siedzibie instytucji. Możesz też wysłać maila albo fax. Jest jednak szybsza i prostsza metoda. Zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG udostępnia przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Dzięki temu, wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnisz znajdujący się tam formularz, a otrzymasz stosowne informacje. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej UFG Baza, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony www instytucji.  

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *