Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Najlepiej w UFG.

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia lub odmawia podania numeru swojej polisy, pierwsze, co powinieneś zrobić, to wezwać policję. Możesz także sam sprawdzić, czy samochód kierowcy, który spowodował wypadek jest ubezpieczony. Jak? W bazie UFG. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Co zrobić, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia?

Wracasz ze sklepu, idziesz na parking do samochodu, a tu wgniecenie, zbity reflektor i rysy na masce. Sprawcy brak, żadnej kartki za wycieraczką – i co teraz? Choć z pewnością do głosu dochodzi złość, warto zachować „zimną krew”. Przede wszystkim wezwij policję. Skoro stało się to na parkingu przed sklepem, jest duża szansa, że na kamerze z monitoringu będzie widać numer rejestracyjny, a tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę, ma wykupione ubezpieczenie OC.

Miałeś szkodę? Sprawdź OC sprawcy i uzyskaj bezpłatną pomoc w likwidacji szkody.

Sprawca odmawia podania numeru polisy – co teraz?

Niestety nie wszyscy kierowcy, którzy są ewidentnie winni spowodowania wypadku, chcą współpracować z poszkodowanym. Mogą się kłócić, próbować „dogadać” bez mieszania w zdarzenie policji i ubezpieczyciela, czyli proponować pieniądze, które wcale nie muszą być adekwatne do rozmiaru szkody albo zwyczajnie nie chcą podać numeru swojej polisy. Co by się nie działo, wezwij policję. Spisz numer rejestracyjny pojazdu, ponieważ dzięki niemu samodzielnie będziesz mógł sprawdzić, czy sprawca ma wykupioną polisę OC.

Sprawdzanie OC w UFG

Fundusz Gwarancyjny dysponuje bazą ubezpieczeń OC. Dzięki temu, znając numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, którego sprawdzenie OC Cię interesuje oraz datę zdarzenia, możesz z łatwością uzyskać taką informację. Jak? Na kilka sposobów. Drogą listowną lub stawiając się osobiście w siedzibie instytucji. Możesz też wysłać maila albo fax. Jest jednak szybsza i prostsza metoda. Zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG udostępnia przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Dzięki temu, wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG w zakładkę Sprawdź ubezpieczenie OC sprawcy wypadku i wypełnisz znajdujący się tam formularz, a otrzymasz stosowne informacje. Baza UFG jest również dostępna w aplikacji mobilnej UFG Baza, którą możesz ściągnąć za pośrednictwem strony www instytucji.

Skąd UFG ma dane o polisach?

Zastanawiasz, się jak to się dzieje, że baza UFG zawiera informacje o polisach komunikacyjnych OC i AC? Otóż każdy ubezpieczyciel, który oferuje ten rodzaj ubezpieczeń ma obowiązek przekazać taką informację bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Dzięki temu Fundusz Gwarancyjny na bieżąco gromadzi dane, które można otrzymać za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy znać i podać numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest  się zainteresowanym oraz oczywiście datę zdarzenia., aby uzyskać informacje o numerze polisy OC sprawcy, marce pojazdu, nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej danych adresowych.

Likwidacja szkód a UFG

Znając numer polisy OC sprawcy, markę jego pojazdu, nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej dane adresowe, możesz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Może to być dowolne towarzystwo zrzeszone w UFG, na przykład zakład, w którym Ty sam masz wykupione ubezpieczenie. Pamiętaj, że możesz także skorzystać z usług profesjonalnej firmy odszkodowawczej – takiej jak nasza – i zgłosić szkodę naszemu doradcy. W ten sposób uzyskasz bezpłatną pomoc w procesie likwidacji szkody i otrzymasz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania. Waż informacją jest fakt, że żaden ubezpieczyciel nie może odmówić Ci przyjęcia zgłoszenia szkody. Po Twoim zgłoszeniu jego obowiązkiem jest przeprowadzenie pełnego postępowania likwidacyjnego i poinformowanie Cię, jakie dokumenty będą potrzebne do ustalenia wysokości odszkodowania. Po ich dostarczeniu ubezpieczyciel prześle je do UFG. Fundusz Gwarancyjny ma 30 dni na wydanie decyzji w sprawie wypłaty odszkodowania od dnia otrzymania dokumentów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *